A A AAktualnościkomentarze (3)

Zobacz, atrakcyjne oferty pracy za granicą

Zobacz, atrakcyjne oferty pracy za granicą

Informuje WOJCIECH WOŚ z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

- Czy są oferty pracy za granicą bez wymogu znajomości języka?

- W obecnej chwili mamy tylko dwie takie oferty. Konkretnie do Wielkiej Brytanii. Są to oferty dla szwaczek i rzeźników.


- A dysponujecie ofertami pracy sezonowej w rolnictwie?

- Z końcem lutego zakończyliśmy nabór dla bardzo dużego pracodawcy w Wielkiej Brytanii. Spodziewamy się, że pracodawca będzie potrzebowali dodatkowych ludzi w szczycie sezonu. Jest to ciężka praca przy sadzeniu i zbiorach warzyw, ale można godziwie zarobić.

- Czy w związku z otwarciem rynku pracy w Niemczech są jakieś oferty z tego kraju?

- Na razie pojawiło się kilka ofert z branży turystycznej, ale liczymy, że z biegiem czasu będzie ich więcej. Niemieckie oferty do prac sezonowych są na razie zbyt mało precyzyjne i współpraca z niemieckimi pracodawcami na tym polu wymaga dopracowania. Mamy nadzieję, że wkrótce tak się stanie. Oferty pracy zza Odry, które otrzymywaliśmy do tej pory nie spełniały standardów. Były to zbiorcze oferty w rodzaju baz danych. Oznaczało to, że przychodziła oferta na dużą ilość ludzi potrzebnych, na przykład, do prac polowych, jednak nie było wystarczających informacji na temat pracodawcy, ani miejsca pracy, czy wynagrodzenia. Staramy się, aby oferty były bezpieczne i sprawdzone w związku, z czym nie mogliśmy brać odpowiedzialności za takie oferty.
Obecnie ministerstwo pracy i polityki społecznej prowadzi rozmowy z niemieckimi pracodawcami w celu ujednolicenia i doprecyzowania sposobu przesyłania ofert do Polski.

 
- Także Austria otwiera swój rynek pracy dla Polaków do 1 maja. Dużo napływa ofert pracy z tego kraju?

- Póki, co austriacki rynek pracy jest jeszcze zamknięty i mamy niewiele ofert. W tej chwili dysponujemy zaledwie dwoma ofertami dla ślusarzy i spawaczy. Oferty pracy, które przychodzą z Austrii spełniają wszystkie wymagane standardy.
Przy okazji dodam, że na portalu europejskich służb zatrudnienia EURES można znaleźć dużo więcej ofert ze wszystkich krajów unijnych. Obecnie na tym portalu znajduje się ponad milion ofert pracy, z czego z samych Niemiec ponad 200 tysięcy. Każdy ma prawo skorzystać z tych ofert i są one równie wiarygodne i bezpieczne jak oferty, które znajdują się w naszym urzędzie. Adres tego portalu:www.eures.europa.eu

- Czy macie jakieś oferty pracy za granicą dla kierowców?

- Mamy w tej chwili ofertę do Wielkiej Brytanii dla kierowców z kategorią C+E. Pracodawca wymaga od kandydatów dobrej znajomości języka angielskiego, oferuje od 7.20 do 11 funtów na godzinę.

- Słyszałam, że w krajach Europy Zachodniej są duże potrzeby, jeśli idzie o zatrudnianie opiekunów osób starszych lub chorych. Czy są takie oferty i skąd?

- Obecnie mamy dwie oferty do Wielkiej Brytanii. Są to sprawdzeni pracodawcy, z którymi współpracujemy już od dawna. Praca polega na zapewnieniu opieki nad osobami mieszkającymi we własnych domach. Chodzi o mycie, ubieranie, przygotowywanie prostych posiłków, pomaganie w toalecie, pomaganie w przygotowaniu do łóżka, od czasu do czasu sprzątanie domu, zakupy, towarzyszenie podopiecznemu podczas wizyt poza domem, realizowanie recept od lekarza. Pracodawca oferuje około 7 funtów na godzinę, pomaga znaleźć zakwaterowanie oraz dopłaca do czynszu. Wymaga od kandydatów posiadania prawa jazdy.


- Jak mogę zapoznać się ze szczegółami zagranicznych ofert pracy?

- Wszystkie osoby zainteresowane pracą za granicą zapraszamy do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie, ul. Lisa- Kuli 20. pokój nr.3. codziennie od 7.30 do 15.30. Lub telefonicznie 17 850-92-23.
Wszystkie oferty pracy za granica wraz ze szczegółami znajdują się na naszej stronie internetowej, adres:www.wup-rzeszow.pl


- W zeszłym roku odbył się nabór do przetwórni indyków w Wielkiej Brytanii. Czy w tym roku będzie organizowany podobny wyjazd?

- Mamy nadzieję, że tak. Współpraca z tym brytyjskim pracodawcą układała się nam bardzo dobrze. W zeszłym roku wyjechało ponad 100 osób, którzy wrócili bardzo zadowoleni z pobytu i uzyskanych zarobków. Mamy nadzieję rozszerzyć w współpracę z tym pracodawcą i być może już na przełomie kwietnia i maja, złoży oferty pracy przy zbiorach owoców, a koło września do zbioru ziemniaków. Liczymy, że w październiku powtórzona zostanie oferta do rozbioru i pakowania indyków.

Więcej na temat: pracownik, zagranica

Komentarze (3)

  • 2011-03-21, 04:56

    Skoro w Pl nie mozna znalesc pracy to po co nam taki kraj? Po co nam wciskaja "Litwo ojczyzno moja..." skoro nasi urzednicy wysylaja wlasnych obywateli na zeslanie do Uk czy Niemiec? Wstyd mi takiej polityki I wstyd mi ze jestem Polakiem robolem europy I swiata

  • 2011-03-28, 11:01

    Uwaga na firmę eplc lub fruit fuul jak kto woli. Pan Sobiechowski z Bydgoszczy pobiera opłatę za załatwienie pracy w wysokości 700 zł.pod pretekstem tłumaczenia dokumentów.Ogłoszenie można spotkać w internecie,prasie i uwaga......w URZĘDACH PRACY!!!!!!!Pracy mało,Polak traktowany jest przez Polaka jak szmata a po powrocie do Polski pozostaną Ci tylko długi do spłacenia.OSTRZEGAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

  • ~werr 2012-08-22, 09:28

    tak to prawda  eplc ..bydgoszcz to OSZUSCI ...duze oplaty pobieraja

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.