Sylwester: Ile kosztuje prawdziwy szampan

Ceny prawdziwego szampana - królewskiego trunku na Sylwestra - zaczynają się od 120 zł. Fot. sxc.hu

Ceny prawdziwego szampana - królewskiego trunku na Sylwestra - zaczynają się od 120 zł. Fot. sxc.hu

Prawdziwy, czyli wyprodukowany we francuskiej Szampanii, szampan kosztuje od 120 zł wzywż. Ale możemy też kupić wina musujące o równie dużych bąbelkach i wyprodukowane podobną metodą o wiele taniej.

Szampan jest jedynym winem, po wypiciu którego kobieta pozostaje piękną”, mówiła Madame de Pompadour. Trunek będący synonimem luksusu produkowany jest bez sztucznego nasycania napoju dwutlenkiem węgla. Gaz tworzy się w nim na skutek naturalnego procesu dojrzewania wina w butelkach. Do butelek nalewa się młode, nie do końca przefermentowane wino, a następnie przechowuje się lekko pochylone w stronę korka butelki w piwnicach, w stałej temperaturze 3-5 °C.

Szampan sprzedaje się cały rok

- Wytrawnego szampana w naszym sklepie klient kupi za 178 zł - informują w rzeszowskiej „Winarium”. - Półwytrawny był po ok. 160 zł, ale na razie został wykupiony.
Jak jednak zapewniają w sklepie to nie sprawka Sylwestra. Prawdziwe szampany sprzedają się podobnie przez cały rok. Kupują je koneserzy oraz osoby, które pragną uczcić coś wyjątkowego. To także niezły pomysł na prezent.

Bąbelki jak w szampanie

Nie tylko wina musujące z francuskiej Szampanii powstają metodą tradycyjną.

- Również w butelkach fermentuje hiszpańska cava – mówi Dariusz Wiczkowski, kierownik „Winarium”. – To wino musujące ma bąbelki równie duże jak szampan, a kosztuje u nas już od 35 zł.

Jeszcze tańsze (ale z nieco mniejszymi bąbelkami) jest włoskie prosecco - również wino musujące, nie nasycane sztucznie dwutlenkiem węgla, ale fermentujące w kadziach. W przypadku prosecco ceny zaczynają się od 29 zł.

 

 

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.