A A AAktualnościkomentarze (0)

Rozliczać się razem czy osobno

Rozliczać się razem czy osobno

Na pytania odpowiada TERESA RAK, kierownik działu podatku dochodowego w II Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie

- Dzwonię z Rzeszowa, jestem zatrudniona w firmie na pełnym etacie, a mąż od 2 lat jest na emeryturze. Możemy się wspólnie rozliczyć. Czy warto to zrobić w naszej sytuacji?

- Jeżeli każdy z małżonków osiągnął dochody poniżej pierwszego progu podatkowego, to nie ma znaczenia czy rozliczycie się razem czy osobno. Korzystnie jest razem się rozliczać wtedy, gdy jedno z małżonków przekroczyło pierwszy próg podatkowy a drugie nie osiągnęło tego progu. Przykładowo - mąż uzyskał dochód roczny 140 tys. zł, a żona 21 tys., więc dodając dochody i dzieląc je na połowę, oboje znajdą się w pierwszym progu podatkowym.

 
- Ja od trzech lat pracuję w biurze, a mój mąż prowadzi prywatny biznes. Możemy się razem rozliczyć?

-Tak, ale niektóre przypadki wykluczają wspólne rozlicznie. Przykładowo - gdy jeden z podatników prowadzących działalność jest na karcie podatkowej albo wybrał zasady ryczałtowe rozliczania podatku, bądź podatek liniowy - to wówczas nie możecie się rozliczyć się wspólnie.


- Jesteśmy młodym małżeństwem, ja pracuję w zakładzie na etacie, a mąż pierwszy rok prowadzi firmę. Możemy rozliczyć się wspólnie?

- Jeżeli mąż wybrał zasady ogólne płacenia podatku dochodowego działalności gospodarczej tj. według tabeli podatkowej, może rozliczać się razem. Jeżeli jest na ryczałcie, karcie podatkowej, podatku liniowym - to nie. I jeszcze istotny warunek do wspólnego rozliczenia małżonków: małżeństwo musi trwać cały rok. Jeżeli zostało zawarte 1 stycznia, to już nie liczy się cały rok. Małżonkowie nie mogą też mieć rozdzielności majątkowej.
 

Stanisław Siwak

s.siwak@nowiny24.pl

17 867-22-58

Więcej na temat: fiskus, rozliczenia

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.