A A ADotacje UEkomentarze (10)

Podkarpackie: Dotacje dla młodych rolników po 75 tys. zł. Wystarczą 2 ha

75 tys. zł bezzwrotnej dotacji młody rolnik może wydać m.in. na zakup ziemi. Fot. sxc.hu

75 tys. zł bezzwrotnej dotacji młody rolnik może wydać m.in. na zakup ziemi. Fot. sxc.hu

Od dziś młodzi rolnicy mogą składać wnioski o bezzwrotną dotację unijną. Można to zrobić mając mniej niż 4 ha pola.

Rolnicy, którzy spełnią warunki do otrzymania wsparcia uzyskaja po 75 tys. zł. pieniądze pochodzą z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Na Podkarpaciu obowiązują łagodniejsze warunki uzyskania bezzwrotnej dotacji dla młodego rolnika niż w regionach, gdzie są znacznie większe gospodarstwa rolne. Podobnie preferencyjne zasady są także w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i świętokrzyskim.

Dotacje dla młodych rolników z Podkarpacia na dobrych warunkach

- Wcześniej młody rolnik, aby się ubiegać o dotacje, musiał posiadać tyle hektarów, ile liczy średnie gospodarstwo rolne w Polsce (w 2010 było to 10,23 ha). Obecnie może mieć ich znacznie mniej. Warunkiem jest jego powiększenie do średniej krajowej w ciągu 3 lat – tłumaczy Marek Ordyczyński, dyrektor podkarpackiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. - Wystarczy zatem, że młody rolnik posiada areał wielkości przeciętnego gospodarstwa w województwie, czyli 4,47 ha, a otrzyma 75 tys. zł bezzwrotnej dotacji. Co więcej, w dniu składania wniosku może nawet i tych wymaganych czterech hektarów nie mieć. Może mieć tylko 2 ha i się zobowiązać, że w ciągu pół roku powiększy gospodarstwo do 4,47 ha.

Korzystne zmiany w zasadach przyznawania dotacji udało się wprowadzić dzięki interwencji organizacji i instytucji rolniczych oraz posłów. Preferencyjne warunki weszły w ubiegłym roku i od razu dały efekt.

Korzysta więcej rolników

- Dotacje otrzymało 340 młodych rolników, ponad 3 razy więcej niż rok wcześniej - mówi dyrektor Ordyczyński. – Dostali je niemal wszyscy którzy spełniali nowe, łagodniejsze warunki. Garstka tych, którym odmówiono z braku funduszy może złożyć wnioski ponownie. Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra rolnictwa wszyscy wnioskodawcy z 2010 r., którzy spełniali warunki do przyznania premii dla młodych rolników, a otrzymali odmowę ze względu na brak pieniędzy, będą mogli otrzymać pomoc, pod warunkiem, że nadal spełniają wymagania określone w przepisach.

Dotację młody rolnik może przeznaczyć m.in. na zakup ziemi, maszyn i urządzeń do gospodarstwa.

Wnioski można składać do 24 czerwca w oddziałach ARiMR.

Czytaj także: Rzeszów: Dostaniesz 40 tys. zł na własną firmę
 

Warunki, jakie muszą spełnić młodzi rolnicy, sięgający po dotację:

 • Wsparcie przeznaczone jest dla rolników, którzy nie ukończyli 40 lat i planują gospodarowanie lub już gospodarują na własny rachunek.
 • Trzeba m.in. mieć wykształcenie rolnicze. W przypadku, gdy rolnik go nie ma, będzie musiał zdobyć odpowiednie kwalifikacje w ciągu trzech lat.
 • Pomoc może otrzymać rolnik, którego gospodarstwo jest co najmniej równe powierzchni średniej wielkości gospodarstwa w kraju (w 2010 r. było to 10,23 ha) i nie jest większe niż 300 ha. W przypadku województw, w których średnia powierzchnia gospodarstwa jest niższa od średniej powierzchni gospodarstwa w kraju (czyli woj. lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego), rolnik będzie mógł gospodarstwo stopniowo powiększać.
 • Z pomocy mogą skorzystać młodzi rolnicy, którzy już prowadzą gospodarstwa - bez względu na sposób ich nabycia. Warunkiem jest tylko to, aby od rozpoczęcia działalności do dnia złożenia wniosku nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do momentu wydania decyzji nie więcej niż 18 miesięcy.
 • Każdy wniosek będzie oceniany w punktach w trzech kryteriach: powierzchni użytków gospodarstwa, kwalifikacji zawodowych wnioskodawcy oraz bezrobocia w powiecie, na terenie którego znajduje się gospodarstwo. (PAP)

 

Komentarze (10)

 • 2011-04-27, 03:21

  To znaczy ze TYLKO ten co ma kapital dostanie te pieniadze.
  Kogo nie stac aby sobie kupic te 2 hektary to jak byl dziadem tak dziadem zostanie nadal !
  Malo z tego zostanie dodatkowo opodatkowany aby dac temu co ma.

 • 2011-04-27, 03:30
  pokaż komentarz
 • 2011-04-27, 03:35

  Raz pisza ze wystarczy 2 hektary. Potem ze trzebamiec 4 i cos tam wiecej.
  Dalej znowu ze 10 hektarow. Cholera ich wie ile tego trzebamiec. Ja nie mam nic.
  Mnie zostanie jeszcze zabrane, ajko ze musza sie znalezc skasc te pieniadze aby dac tym co maja.
  robol z miasta

 • ~Fanka 2012-06-09, 19:14

  Ty głowo. Pisze wyraznie,że masz tyle i tyle czasu na powiekszenie gospodarstwa. Pieniadze z dofinansowania mozesz przeznaczyc na zakup tych kilku hektarów!

 • ~piotr 3 2012-06-16, 04:19

  mam pytanko. Czy z tych dotacji mogę zakupić ziemię od brata? I czy jak nie mam wykształcenia rolniczego to czy mogę ubiegać się o dotacje? Pozdrawiam:)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.