A A AAktualnościkomentarze (1)

Masz zaległy mandat? Zwrot podatku będzie niższy

Masz zaległy mandat? Zwrot podatku będzie niższy

Rozliczyłeś się z fiskusem i czekasz na zwrot podatku wynikający z rocznego rozliczenia PIT. Jeśli nie zapłaciłeś mandatu lub ściga cię komornik Czeka cię przykra niespodzianka.

Musisz się liczyć z tym, że w przypadku zalegania z zapłatą mandatu lub innych należności np. składek na ZUS, lub raty bankowej zwrot podatku otrzymasz tylko w części lub pożegnasz się z nim w ogóle.

Fiskus ściąga nie tylko mandaty
- Są także przypadki, kiedy nadpłata wykazana w zeznaniu podatkowym trafi na nasze konto tylko w części lub nie zostanie zwrócona w ogóle. Kiedy? Gdy zalegamy z podatkami lub innymi zobowiązaniami – na rzecz ZUS, policji czy gminy. Innymi słowy, jeśli nie zapłaciliśmy kiedyś mandatu, podatku od nieruchomości lub ściga nas komornik za niespłaconą ratę kredytu, nadpłata wynikająca z PIT zostanie pomniejszona o stosowną kwotę oraz dodatkowo o koszty egzekucyjne i manipulacyjne – tłumaczy Agata Szymborska-Sutton z Tax Care.

Przedsiębiorca rezygnuje ze zwrotu
Okazuje się, że nadpłata może także zostać zaliczona w całości lub w części na poczet naszych przyszłych zobowiązań podatkowych.
– Jeśli na przykład prowadzimy działalność gospodarczą, zwrot w podatku dochodowym może zostać zaliczony na poczet naszego przyszłego podatku VAT dodaje Joanna Szlęzak-Matusewicz z Tax Care.
Warto jednak wiedziećć, że urząd skarbowy nie może bez wiedzy podatnika dokonać samodzielnie takiego przeksięgowania i dlatego podatnik musi sam złożyć w tej sprawie stosowny wniosek.

Komentarze (1)

  • ~karmino 2013-02-14, 09:37

    Fiskus wszystkie zaległe mandaty potrąca ze zwrotów podatku. Ja co roku na to czekam i pozwalam na to bo to wygodniejsze rozwiązanie. Trochę aktualnych wiadomości na temat tego co jeszcze fikus może stargać ze zwrotu i za co http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/fiskus-bedzie-sciagal-zalegle-mandaty.html