A A AAktualnościkomentarze (1)

Jak rozliczyć w PIT pracę za granicą

Jak rozliczyć w PIT pracę za granicą

Informuje TERESA RAK, z II Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.

-Cały rok przepracowałem legalnie w Niemczech, jak ma wyglądać moje rozlicznie?
– Jeżeli uzyskany został dochód tylko i wyłącznie w Niemczech, to zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania do rozliczenia rocznego ma zastosowanie metoda wyłączenia z progresją, która polega na tym, że dochód osiągnięty za granicą jest zwolniony z opodatkowania w Polsce, co oznacza że w Polsce nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego.
- W ciągu roku pracowałem w trzech krajach. Trzy miesiące w Polsce, trzy miesiące we Włoszech i pół roku w Niemczech. Jak ma wyglądać moje rozliczenie?
- Jeżeli posiada pan miejsce zamieszkania w Polsce, ma pan obowiązek rozliczania się z całości dochodów w Polsce. W PIT-36 dochód krajowy wykazuje Pan w części D.1, natomiast dochód łączny osiągnięty w Niemczech i we Włoszech wykazuje Pan w poz. 168. Obowiązuje tu metoda wyłączenia z progresją, czyli liczy pan stopę procentową według której, opodatkowane są dochody krajowe. Do tego należy wypełnić załącznik PIT/ZG.
Przysługuje również zastosowanie pomniejszenia przychodu o diety w wysokości 30 proc. za każdy dzień pobytu za granicą lub 30 diet oraz koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy w wysokości 111,25 zł miesięcznie.
- Pół roku pracowałem w Polsce a drugie pół we Włoszech. Jak się mam rozliczyć?
- Jeżeli posiada pan miejsce zamieszkania w Polsce, to ma pan obowiązek rozliczenia się w Polsce z całości dochodów. Wypełnia pan formularz PIT-36, stosując metodę wyłączenia z progresją. Do tego należy dołączyć załącznik PIT/ZG. Przysługuje również zastosowanie pomniejszenia przychodu o diety w wysokości 30 proc. za każdy dzień pobytu za granicą lub 30 diet oraz koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy w wysokości 102,25 zł miesięcznie.
 

 

Komentarze (1)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.