Jak dobrać garnitur, krawat i koszulę

Przewodniczką po świcie stylu jest Aneta Rostecka, stylista, filozof sztuki, wykładająca w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie.Fot. Dariusz Danek

Przewodniczką po świcie stylu jest Aneta Rostecka, stylista, filozof sztuki, wykładająca w Szkole Policealnej Wizażu i Stylizacji w Rzeszowie.Fot. Dariusz Danek

Szafa dobrze ubranego mężczyzny powinna mieścić dwa garnitury, szary i czarny. Marynarkę kroju sportowego tweedową lub sztruksową, dżinsy a także spodnie materiałowe w jednolitym kolorze. Kilka koszul, w tym białą oraz krawaty gładki, we wzory (wełniany i jedwabny).

Odpowiednią garderobę łatwiej dobierze mężczyzna znający swój typ sylwetki i typ kolorystyczny oraz przynajmniej podstawowe zasady stosowania stroju określonego do okoliczności. Wizerunek kreujemy w pracy, spotkaniach biznesowych, od święta, a także wielu codziennych, nieoficjalnych sytuacjach. Aneta Rostecka, stylista i filozof sztuki, uważa, że elegancki mężczyzna dostosowuje ubiór do okoliczności.

- Pan uczestniczący w spotkaniach biznesowych powinien włożyć elegancki garnitur i koniecznie krawat. Ubranie powinno być klasyczne, stonowane, najlepiej w kolorze granatowym, szarym, grafitowym lub popielatym. Nie należy zapinać ostatniego guzika w marynarce jednorzędowej. Rękaw koszuli ma mieć taką długość, by mankiet wystawał z rękawa marynarki na około 1 cm (podwójne mankiety mogą wystawać nieco więcej). Spodnie powinny z przodu lekko opierać się na bucie, z tyłu sięgać obcasa.

Ton w ton

Kiedy miejsce pracy wymaga garnituru, koszuli i krawata wybierz kolorystykę ubrania określaną jako „ton w ton” Aneta Rostecka doradza, aby zdecydować się na różne tonacje jednego koloru, tak, aby całość tworzyła wizerunek harmonijny, elegancki, profesjonalny, ale nie monotonny.
- Chcąc założyć wzorzysty garnitur lub koszulę do tego dopasuj krawat, koniecznie gładki. Wkładając garnitur jednolity można wybrać krawat np. w prążki. Przy czym warto stosować sprawdzającą się zasadę - dwa elementy gładkie, a jeden we wzory. Nie łączmy kratki z pasami, prążków z kwiatkami czy innymi wzorami. Uwaga panowie! Krawat w paski pionowe wysmukla sylwetkę, a rzucające się wzory - optycznie dodają jej objętości.

Dwurzędowa dla wysokich

Mężczyźni wysocy i szczupli mogą nosić marynarki dwurzędowe. Panowie średniego i niższego wzrostu, a także z nadwagą korzystniej będą wyglądać w marynarkach jednorzędowych. A dodatkowo wyszczuplą sylwetkę wkładając ciemne, monochromatyczne zestawy lub garnitury w pionowe prążki.

Zdaniem stylistki do klasycznego garnituru niezastąpione są czarne, sznurowane półbuty ze skóry, o klasycznym wzorze, bez dodatkowych ozdób.

Smart casual, czyli codzienna elegancja

Mężczyzna, którego nie obowiązują w pracy sztywne zasady ubioru (formalny dress code), a chce być elegancki może skorzystać ze stylu smart casual. To ubiór elegancki w nieoficjalnych sytuacjach pozwalający łączyć elementy klasyczne, modowe i sportowe.

- Można założyć marynarkę kroju sportowego ze sztruksu, tweedu, a do niej spodnie dżinsowe, sztruksowe lub z bawełny. Jeśli wkładamy koszulę, pamiętajmy, by rozpiąć w niej przynajmniej jeden guzik kołnierzyka. I zapominamy o krawacie, a inwestujemy w apaszkę, szalik oraz buty - najlepiej brązowe, skórzane półbuty sznurowane, mokasyny, a nawet eleganckie buty kroju sportowego. Uwaga! Nie epatujmy markami, zachowując umiar i elegancję. Smart casual sprawdzi się podczas nieoficjalnych spotkań oraz w pracy, gdzie nie obowiązuje sztywny dress code.

Pan idzie na bal

Na nieoficjalne spotkanie klubowe stylistka ubiera pana w czarną koszulę, kolorową w kratkę lub pasy, a na to nakłada marynarkę ze skóry. Jeśli wkładamy dżinsy, zrezygnujmy z białej koszuli, rezerwując ją na bardziej uroczyste chwile.

- Na bal przyda się klasyczny, dopasowany garnitur w kolorach nocy - czarny, ciemny grafit, granat Do tego jasna koszula oraz krawat w odważnym kolorze burgundu, srebra, połyskującej czerni. Indywidualista na spotkanie z rodziną może zastąpić krawat stylową muszką.

Na bal karnawałowy pasuje smoking z pasem smokingowym i muchą w intrygującym kolorze. Dobrym pomysłem na oryginalny image są dodatki - ekstrawaganckie spinki do koszuli i krawata. A tak na marginesie - warto odnaleźć swój styl, by czuć się dobrze w każdej sytuacji i nie zapominać o elegancji, bo to ona dodaje panom ponadczasowego uroku.

 

Komentarze (3)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.