A A AAktualnościkomentarze (12)

Informatyk zawsze znajdzie pracę

Obecnie na 1 internetową ofertę pracy przypadał 1 absolwent informatyki

Fot.: sxc.hu

Obecnie na 1 internetową ofertę pracy przypadał 1 absolwent informatyki

- Obecnie na 1 internetową ofertę pracy przypadał 1 absolwent informatyki. Bez informatyka nie może się dziś obejść większość firm - zauważa dr ROBERT PATER, kierownik Katedry Makroekonomii WSIiZ.

Każda gospodarka, która chce wysokiego wzrostu gospodarczego, ustawicznego rozwoju lub też, w przypadku Zachodu, podtrzymania dobrobytu, musi opierać się na nowoczesnych technologiach. Żeby to zrealizować przedsiębiorstwa potrzebują inżynierów oraz absolwentów nauk ścisłych. Spośród nich trudno o bardziej dynamicznie rozwijający się zawód niż informatyk. Wykształconych w tym kierunku fachowców potrzebują nie tylko firmy informatyczne, ale banki, urzędy, firmy reklamowe, motoryzacyjne i telekomunikacyjne. Taki specjalista jest nieodzowny dla większości przedsiębiorstw.

Z badań prowadzonych m.in. przez Komisję Europejską wynika, że do roku 2020 w Unii Europejskiej zatrudnienie w sektorze informatycznym będzie rosło dwa razy szybciej niż w całej gospodarce. Warto więc studiować informatykę.

Jeden absolwent na jedno miejsce pracy

W kwietniu na polskich stronach internetowych opublikowano nieco ponad 21 tys. ofert pracy dla informatyków i stanowiły one ponad 14 proc. ogółu ofert.

- Półtora roku temu było to 2 procent mniej. Ja na tak krótki okres, jest to ogromna zmiana strukturalna - stwierdza dr Robert Pater. - Najczęściej poszukiwani są programiści, ich dotyczy połowa ofert pracy dla informatyków. Co czwarta oferta kierowana jest do administratorów sieci, co szósta do specjalistów w zakresie telekomunikacji, a co 14. dla fachowców od Internetu, w tym od handlu internetowego, a więc e-commerce.

Jak dodaje dr Pater, obecnie na 1 internetową ofertę pracy przypadał 1 absolwent informatyki!

- Żaden inny kierunek studiów nie charakteryzuje się tak korzystną dla jego absolwentów relacją - stwierdza ekonomista. - W dodatku, według PKPP Lewiatan, informatycy są w woj. podkarpackim najlepiej opłacaną grupą zawodową, z zarobkami średnio nieco ponad 6 tys. zł.

Szybkie kariery

Dobrze zapowiadającym się studentom uczelni z nowoczesnym programem studiów informatycznych często proponowane są etaty już w trakcie nauki.

Jeżeli polskiego informatyka chce zatrudnić międzynarodowy koncern, to żąda potwierdzenia jego kwalifikacji. Co w sytuacji, gdy dyplom uczelni nie wystarcza?

- Przydaje się potwierdzenie wiedzy znanymi certyfikatami informatycznymi – podpowiada dr Pater. - W badaniach Sedlak&Sedlak sklasyfikowano je wg przeciętnych zarobków posiadaczy danego certyfikatu. W kolejności od najbardziej pożądanego są to: ITIL, SCJP, MCTS, ISTQB oraz CCNA.

Ekonomista przypomina, że dla pracodawców ważna jest nie tylko wiedza absolwenta, ale także umiejętności miękkie. Wg Deloitte, połowa menedżerów narzeka na niskie umiejętności interpersonalne informatyków. Takie kompetencje to istotna przewaga na rynku pracy i droga do uzyskania wyższego, kierowniczego stanowiska. Pożądane umiejętności interpersonalne to: współpraca w zespole, komunikatywność, kultura osobista, otwartość na innych, prowadzenie prezentacji i negocjowanie. W czołówce pożądanych umiejętności znajduje się również znajomość języka angielskiego i niemieckiego.

Multipracownik

W zawodach związanych z informatyką mogą pracować także absolwenci innych kierunków.

- Ekonomista z umiejętnościami informatycznymi i vice versa zwiększa swoje szanse na pracę - mówi ekonomista. - Popularne portale plotkarskie, serwisy społecznościowe, czy ogólnie obsługa specjalistycznych stron internetowych wymaga fachowców z różnych dyscyplin. A do tego można pracować nie wychodząc z domu i w elastycznym czasie pracy.

Często w firmach, wymagających prostszych czynności informatycznych, np. tworzenia stron internetowych, w charakterze informatyków pracują ci, którzy nimi nie są, ale poświęcili czas na szkolenia. Warto więc szkolić się zakresie umiejętności informatycznych. Zresztą nie tylko dlatego. Nieustannie rozszerza się gama informatycznego hardware and software, których znajomość staje się standardem niezbędnym dla każdego.


Kogo szukają pracodawcy
Branża informatyczna rozwija się tak dynamicznie, że konieczne jest ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Umiejętności, na które szczególnie szybko zwiększa się zapotrzebowanie to, według Computerworld:
* rozwijanie technologii udostępniania danych „w chmurze” (cloud computing)
* tworzenie i obsługa aplikacji mobilnych
* zarządzanie i przetwarzanie ogromnych zbiorów danych (Big Data), do których mamy dostęp oraz udostępnianie ich w odpowiedniej formie
* udoskonalanie zabezpieczeń sieciowych
* organizacja bezpośredniej sprzedaży oprogramowania przez producentów
* optymalizacja procesów w przedsiębiorstwie (Business Process Management)
* poprawa narzędzi do zarządzania ryzykiem
* projektowanie rozwiązań typu open source
* ulepszanie rozwiązań społecznościowych dla biznesu
* cybernetyka i robotyka.

Rozwój branży
Wg raportu Computerworld, 271 największych polskich firm, których przedmiotem działalności są technologie informatyczne (IT) w 2012 r. osiągnęło łączne przychody w wysokości 43,3 mld zł. Kwota ta ciągle wzrasta. W 2000 r. była na poziomie 12,2 mld. Największymi spółkami tego typu w Polsce są Capgemini, Asseco oraz Comarch, każda z nich zatrudnia w Polsce ponad 3 tys. pracowników. GUS wskazuje, że w Polsce istnieje 1,6 tys. dużych firm, 8,5 tys. spółek oraz 51 tys. jednoosobowych firm informatycznych. Zatrudniają one 400 tys. osób.

 

Komentarze (12)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.